مرحله اول اخذ پذیرش:

بررسی مدارک تحصیلی شما

مرحله دوم اخذ پذیرش:

انتخاب رشته و دانشگاه شما

مرحله سوم اخذ پذیرش:

عقد قرارداد با مای زیما و استراحت

مرحله چهارم اخذ پذیرش:

بستن چمدان و پرواز به ایتالیا

عیدی ویژه متقاضیان دکتری!!! فقط و فقط تا 28 فروردین

 

حتما، حتما، حتما این مطلب رو بخونین. تنها با یک قرارداد علاوه بر کشور ایتالیا، برای نروژ هم براتون اقدام می کنیم! عجله کنین...

تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور آن هم به صورت رایگان و با بورسیه تحصیلی آرزوی نه تنها بسیاری از ایرانیان است، بلکه در کل دنیا نیز درگیری ذهنی بسیاری از افراد می باشد، که برای اثبات آن می توان به بسیاری از سایت هایی که در این زمینه راه اندازی شده است، اشاره کنیم.
شاید برایتان این سوال پیش آید که مای زیما، با وجود این همه سایت که در زمینه تحصیل در خارج از کشور فعالیت دارند، چه مزیت و برتری دارد، و چرا راه اندازی شده است. قبل از پاسخ به این سوال بهتر است دلیل ایجاد این سایت را برای شما بیان کنیم.
سخنان موسس مای زیما، مهندس بصیری فر: "من هم مانند شما علاقه به تحصیل در خارج از کشور داشتم و به همین دلیل در چندین سال، به موسسات مختلف مراجعه می کردم و سوالاتم رو می پرسیدم، که البته بعد از شنیدن قیمت بالای تعرفه ها، دودل میشدم. بخصوص که تضمینی برای بورسیه تحصیلی صد در صد من هم نبود و این قیمت فقط برای پذیرش من گرفته میشد. تازه اون هم نه دانشگاهی که من خودم بهش علاقه داشته باشم، و در بیشتر مواقع میگفتن شما کشور رو انتخاب کن، دانشگاهی که قراره پذیرش بگیری رو بعدا بهت میگیم! حالا ممکن بود این دانشگاه رتبه nام باشه که اصلا از اعتبار لازم هم برخوردار نباشه و من بعدا برای استخدام در سایر کشورها دچار مشکل هم بشم.
از اون طرف، برای اینکه ببینم کدوم دانشگاه ها، رشته من رو به زبان انگلیسی تدریس میکنه خیلی باید می گشتم، بخصوص که این کار برای منی که هنوز زبانم در سطح متوسط هم نبود، واقعا کار سخت و وقت گیری بود و همون موقع گفتم کاش یجایی بود که همه رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس میکنن رو یکجا جمع آوری کنه. و همچنین برای این همه کاری که باید برای تحصیل در خارج از کشور انجام بدم هم یه تخفیفی بهم بدن.
و همون موقع جرقه اینکار زده شد، که چه دلیلی داره بخوام منتظر شم از عالم غیب فرجی بشه! و خودم دست بکار شدم."

برای کسب اطلاعات بیشتر می تونین با شماره همراه 09106774945 تماس بگیرین و تمامی ابهامات خودتون در مورد کشور ایتالیارو برطرف کنین.

 

چرا باید در سایت مای زیما ثبت نام کنید (چه ثبت نام رایگان و چه دریافت اشتراک)

  • با ثبت نام رایگان در سایت، از شما خواسته شده تا ترجیحا تمامی مشخصات خود را بصورت کامل وارد نمائید؛ زیرا در مای زیما، برای حتی جزئی ترین کارها نیز، هدف و برنامه ای در آینده قرار داده شده است.
  • با ثبت نام رایگان در سایت، چنانچه آدرس ایمیل و یا شماره همراه خود را وارد کرده باشید، ممکن است در همان روزی که مانده اید چطور و چگونه مسیر راه خود برای تحصیل در خارج از کشور را انتخاب کنید، اس ام اس و یا ایمیلی از مای زیما برای شما ارسال شود که نوشته شده: دوست عزیز مای زیمایی، بر اساس رشته شما و همچنین مشخصات مدارکی که در سایت درج کرده اید، کشور ؟؟؟، دانشگاه ؟؟؟ بورسیه تحصیلی ارائه کرده است که از امروز تا تاریخ ؟؟؟ مهلت دارید از طریق لینک زیر در آن ثبت نام نمائید!
  • همچنین می توانید با ثبت نام در سایت و دریافت اشتراک، در بسیاری از خدماتی که مرتبط به تحصیل در خارج از کشور هست (ترجمه مدارک، ترجمه مقالات از زبان های مختلف به فارسی و بالعکس، تهیه بلیط هواپیمای داخلی و خارجی، ثبت نام در کلاس های زبان و...) از تخفیف های خوبی که هر موسسه برای اعضای مای زیما در نظر گرفته است بهره مند شوید.
  • می توانید از طریق کانال تلگرام بورس های اعلام شده دانشگاه هایی که از آنها اطلاع پیدا کرده ایم، را مشاهده کنید. همچنین می توانید به بورس های قبلی مراجعه کنید تا بررسی کنید رشته شما، هر دانشگاه شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی خود را چه شرایطی در نظر گرفته است.
  • و یا پیج اینستای مای زیما، که در آن هر هفته، نحوه اخذ ویزای تحصیلی، پذیرش، نوع آب و هوای هر کشور و... به تفصیل بررسی می شود و شما می توانید به مرور به اطلاعات تحصیلی و عمومی خود برای تحصیل در اروپا بیافزائید.
  • همچنین در پیج و کانال می توانید سوالات مختلف تحصیلی خود را بپرسید تا کارشناسان ما در اولین فرصت، تا حد توان خود به سوالات شما پاسخ دهند، و یا شما را به دیگر همکاران معرفی نمایند، چون هدف کار ما تنها خدمات رسانی و از بین بردن دغدغه فکری شماست، و به همین دلیل هیچ ابایی نداریم تا شما را به دیگر همکاران خود معرفی نمائیم.
  • یکی دیگر از دلایلی که باعث برتری ما نسبت به سایر همکاران می شود این است که ما بصورت متمرکز در حال جمع آوری خاطرات ایرانیان خارج از کشور هستیم، که در حال زندگی در خارج از کشور هستند؛ و یا در حال تحصیل در خارج از کشور هستند؛ که می تواند شما را از برخی از ابهاماتی که دچار آن شده اید رهایی بخشد.هدف کار ما راهنمائی دوستان هست تا بتوانند راحت تر این مسیر را پیش ببرند. در اکثر موارد نیز دوستانی که به ما پیام می دهند، خود مسیر راه را بلدند، اما تنها به کسی احتیاج دارند تا آنها را تاکید و تشویق نماید که ما به عنوان اعضای تیم مای زیما، همه توان خود را در این مورد بکار می بریم و همیشه همراه شما در این مسیر خواهیم بود.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی از مرحله اول تا مرحله آخر


مرحله اول: انتخاب کشور
اولین قدمی که شما باید برای ادامه تحصیل در خارج از کشور انجام دهید، انتخاب کشوری است که با شرایط شما مناسب باشد.
این مناسب بودن برای هر کس معنای خاصی دارد، که باید در حالت کلی شرایط زیر بررسی شود: شرایط تحصیلی، قوانین کشور مقصد، ریسک های احتمالی اخذ ویزای تحصیلی، آینده شغلی، آب و هوا، آداب و فرهنگ کشور مقصد (مانند پذیرش افراد خارجی)
توصیه اکید می کنیم که از انتخاب چند کشور به صورت همزمان خودداری نمائید؛ چون باعث عدم تمرکز شما خواهد شد و ممکن است موفق نشود در هیچ کدام از آنها پذیرش بگیرید و یا کشور و دانشگاه مناسبی را نتوانید انتخاب کنید.
همپچنین پیشنهاد می کنیم که از یک سال قبل از اقدام برای تحصیل در خارج از کشور، از طریق مشاوره با افراد زبده، مطالعه تجریبات افرادی که در خارج از کشور هستند، و همچنین تحقیق در سطح اینترنت کشور مقصد خود را انتخاب نمائید.

مرحله دوم: زبان
خوب، شما تا به اینجا کشور خود را انتخاب کرده اید، حال باید با توجه به استانداردهای ورودی دانشگاه ها و موسسات آموزشی کشور مقصد خود، نسبت به اخذ مدرک مورد نظر اقدام نمائید که می تواند TOEFL, IELTS و یا Goethe باشد.
به عنوان نمونه برای آمریکا و کانادا باید مدرک زبان تافل را ارائه دهید. و یا اگر کشور شما آلمان و یا اتریش باشد، باید آزمون زبان آلمانی گوته را ارائه دهید.
موضوع زبان و نمره آن یکی از دغدغه های اصلی هر فرد است، به خصوص برای ما ایرانی ها که زبان مادریمان نیز فارسی است، و اکثرا نیز برای آموزش زبان خارجی انگلیسی را انتخاب می کنیم؛ درست است که این زبان فراگیرترین زبان در سطح دنیا می باشد، اما برای کشورهایی که زبان اصلی آنها انگلیسی نمی باشد، اگر به زبان اصلی آنها تحصیل نمائید تعداد رشته ها و دانشگاه های انتخابی شما بیشتر خواهد بود و هم شانس شما برای اشتغال حین و بعد از تحصیل افزایش پیدا خواهد کرد.

مرحله سوم: آماده سازی علمی
اگر زرنگ باشید سعی می کنید قبل از اقدام به پذیرش این مرحله را نیز کامل کنید. سوالی که برای بیشتر افراد پیش می آید این است که آماده سازی علمی یعنی چه؟
اگر بخواهیم این مفهوم را از نظر کشورهای جهان اول و توسعه یافته بررسی کنیم باید بگوئیم که تمامی دانشجویان بنا به نوع رشته تحصیلی خود، باید از دانش و سطح علمی تعریف شده ای در علوم مربوطه و پایه ای رشته خود برخوردار باشند تا در زمان اخذ پذیرش، باعث تمایز شما از دیگر دانشجویان شود.
که به عنوان نمونه می توان نگارش مقالات ISI، شرکت در آزمون های ورودی مورد نیاز برای رشته های مختلف، شرکت در همایش ها و کنفرانس های بین المللی مربوطه و ... را بیان نمود.

مرحله چهارم: انتخاب رشته و دانشگاه
در هر کشوری دانشگاه های فراوانی وجود دارد، که شما باید از بین آنها دانشگاه هایی را که با رشته، سلایق و الویت های شما همخوانی بیشتری دارد را انتخاب کنید. که برای راحتی شما در این زمینه، مای زیما لیست رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی دانشگاه ها را جمع آوری می کند و شما می توانید براحتی بررسی کنید که کدام دانشگاه ها رشته مورد علاقه شما را ارائه می دهد؛ و بدین ترتیب تنها کافیست نام رشته را از مای زیما کپی و در سایت دانشگاه مقصد جستجو نمائید تا جزئیات لازم برای شما نمایش داده شود که این جزئیات عبارتند از: زمان پذیرش، مهلت ارسال مدارک، ترم های تحصیلی، چکونگی پیگیری فرایند پذیرش و نتیجه نهایی
در مقطع دکتری، شما باید استاد راهنمایی پیدا کنید که زمینه کاری ایشان مرتبط با پروپوزالتان باشد، و در این قسمت تبادل نظر در مورد پروپوزال پیشنهادی دانشجو یکی از کلیدی ترین عوامل موفقیت در اخذ پذیرش و حتی دریافت بورسیه تحصیلی و کمک هزینه زندگی خواهد بود.

مرحله پنجم: تهیه مدارک
خوب، در مرحله قبل شما دانشگاه و رشته خود را انتخاب کردید، و با توجه به همان راهنمائی مای زیما، جزئیات مدارک لازم را نیز درآوردید. می توان گفت تقریبا تمامی دانشگاه ها مدارک زیر را برای پذیرش از دانشجو درخواست خواهند نمود:
• ریزنمرات و دانشنامه نهایی آخرین مقطع تحصیلی
• توصیه نامه از اساتید معتبر دانشگاهی
• رزومه تحصیلی
• انگیزه نامه
• پروپزال (مختص دانشجویان دکترا)
• پورتفولیو (مختص رشته های هنری)

مرحله ششم: تکمیل فرم پذیرش
از مهمترین مراحل تحصیل در خارج از کشور همین مرحله می باشد که باید با دقت لازم انجام شود. اطلاعات را کامل و دقیق وارد نمائید. رشته ای متناسب با رشته پیشین خود انتخاب نمائید. شما می توانید فرم پذیرش را در سایت دانشگاه مشاهده نمائید که ممکن است بصورت آنلاین و یا کاغذی باشد. برخی دانشگاه ها پر کردن فرم پذیرش رایگان است و برخی دیگر برای اطمینان از واقعی بودن ثبت نام، ممکن است هزینه ای از شما دریافت نمایند که قابل پرداخت از طریق کارت های اعتباری معتبر خواهد بود.
متقاضی در این مرحله می تواند اسکان خود (خوابگاه، خانه دانشجویی، هتل و...) را نیز طبق روال اعلام شده از طرف دانشگاه پیگیری و انجام دهد.

مرحله هفتم: ارسال مدارک – پیگیری
تمامی مدارکی که در سایت دانشگاه با توجه به رشته شما درخواست شده، در این مرحله باید برای دانشگاه ارسال شود، که می تواند یا آنلاین باشد یا ارسال پستی. این مرحله فقط برای ارزیابی مدارک انجام می گیرد و دلیلی برای قبول پذیرش شما نخواهد بود.
شما باید از تائیدیه دریافت مدارک از دانشگاه مقصد، شما از این به بعد باید به صورت دوره ای و مرتب با دانشگاه از طریق ایمیل، یا استاد راهنما و یا تلفنی در تماس باشید. چون ممکن است دانشگاه مدارک تکمیلی دیگری از شما درخواست نماید و یا سوالاتی داشته باشد که باید در زمان تعیین شده انجام گیرد.
این مرحله بیشتر برای دانشجویان دکترا انجام می گیرد که مصاحبه ای برای سنجش سطح زبانی و علمی ممکن است انجام شود.

مرحله هشتم: دریافت پذیرش – اقدام برای ویزا
شما بعد از تائید مدارک و صدور نامه پذیرش توسط دانشگاه باید برای جشن خداحافظی خودتان را آماده کنید! البته در بین این شادی و خوشحالی یادتان نرود که برای ویزا اقدام نمائید. در زیر لیست کارهایی که برای اخذ ویزای دانشجویی باید انجام دهید قرار داده شده است:
• تعیین وقت سفارت – پرداخت هزینه وقت مصاحبه
• تکمیل فرم ویزا مربوط
• ارائه مدارک مربوط به اسکان در بدو ورود
• تهیه مدارک تمکن مالی (حساب بانکی)
• اسناد و مدارک هویتی
• ارائه مدارک حامی مالی در زمان تحصیل
• ارائه مدارک و دلایل مستند و موثق بازگشت به کشور
• پرداخت هزینه ویزا

الفبای تحصیل در خارج از کشور

اما شما قبل از انجام هر کاری باید با الفبای اینکار آشنا شوید، به همین منظور در ادامه، برای شما لغاتی را که در هنگام اخذ پذیرش لازم خواهید داشت، و باید با آنها آشنا شوید را بیان می کنیم.

واژه معنا
Apply-Application اقدام برای پذیرش یا گرفتن ویزا (به کل فرایند گفته می شود)
Applicant دانشجو یا شخصی که اپلای می کند
Application Form فرم اپلیکیشن یا پذیرش که در سایت دانشگاه مقصد پر می کنید
Application Fee هزینه ای که بابت ارسال فرم اپلیکیشن باید بپردازید
Admission پذیرش دانشجو
Admission Requirements مدارک و پیشنیازهای مورد درخواست دانشگاه مقصد برای پذیرش
International Student دانشجویان خارجی – دانشجویانی که تابعیت کشور مقصد را نداشته باشند
Prospective Student دانشجویان آینده دانشگاه – کسانی که قصد دارند برای دانشگاه درخواست ارسال نمایند (بله، یعنی خود شما!)
Campus پردیس دانشگاه
Dorm خوابگاه دانشگاه
Department معمولا به دانشکده و یا مجموعه ای از چند دانشکده فعال در یک حوزه علمی اطلاق می شود
Faculty معنای اول: گروهی از دپارتمان های دانشگاه، یا دانشکده ای که در یک حوزه علمی خاص فعالیت می کند: مثال: Faculty of Fine Arts معنای دوم: اساتید و کارمندان دانشگاه
Dean رئیس دانشگاه
Resume رزومه
CV رزومه
Portfolio آلبوم نمونه کارهاست که اگر در رشته هایی همچون معماری، گرافیک، نقاشی و... قصد تحصیل در خارج از کشور و پذیرش را دارید، باید به دانشگاه مورد نظر ارائه نمائید.
Statement of Purpose (SOP) انگیزه نامه
Motivation Letter انگیزه نامه
Cover Letter همان انگیزه نامه است اما اغلب برای شغل های غیر آکادمیک بکار می رود
Letter of Recommendation (LOR) توصیه نامه
Proof of English Proficiency مدرک زبان
Passport گذرنامه – پاسپورت
Visa اجازه ورود به – یا خروج از – یک کشور خاص موسسه ای که آموزش عالی ارائه می کند
College در انگلستان به معنای دانشکده یا موسسه ای وابسته به یک دانشگاه: Trinity college, Cambridge
Transcript ریزنمرات
Fund بودجه ای که به پروژه ای خاص، اختصاص داده می شود.
Grant بودجه ای که توسط دولت یا موسسه ای دیگر برای پروژه ای خاص اختصاص داده می شود.
Position شغل، موقعیت شغلی
Paper مقاله علمی که در یک ژورنال آکادمیک یا سمیناری علمی به چاپ رسیده باشد
Teaching Assistant (TA) نوعی از فاند که بر اساس آن شما متعهد می شوید تا در گرداندن کلاس ها، آموزش به دانشجویان و... به استاد کمک کنید و در قبال آن مبلغی از دانشگاه دریافت کنید.
Research Assistant (RA) نوعی از فاند که در آن شما بر اساس پیشینه تحقیقاتی و علمی تان توسط استاد پذیرفته می شوید تا دستیار تحقیقاتی او در یک پروژه علمی باشید و در ازای آن مبلغی از دانشگاه دریافت کنید.
On-campus jobs شغل های دانشگاهی
Off-campus jobs شغل های غیر دانشگاهی
Off-state در آمریکا: کسانی که در ایالت مورد نظر زندگی نمی کنند.
Resident مقیم
Residency اقامت
Citizen شهروند
Accommodation محل زندگی
Fully-Funded مبلغ دریافتی شما، شهریه دانشگاه و دیگر هزینه های زندگی تان را پوشش می دهد (ان شالله قسمت همه مای زیمایی ها)
Partially-Funded مبلغ دریافتی شما، تنها بخشی از هزینه های زندگی تان را پوشش می دهد
Financial aid کمک هزینه تحصیلی
Student loan وام دانشجویی
Tuition شهریه
Tuition Waiver لغو شهریه – برخی از بورسیه ها یا فلوشیپ ها این امتیاز را به شما می دهند که شهریه نپردازید
Scholarship گرنت یا مقدار پولی که معمولا بر پایه دستاوردهای علمی یک دانشجو یا دانش آموز به او داده می شود
Fellowship نوعی کمک هزینه تحصیلی که معمولا نام یک شخص برجسته یا بنیانگذارش بر آن نهاده می شود.
Graduate Student بطور کلی به آموزش و تحصیلات تکمیلی گفته می شود.
Graduate School مدارس (خصوصی یا دولتی) که در رشته ای خاص مدرک فوق لیسانس یا دکترا می دهند. این مدارس می توانند وابسته به یک دانشگاه باشند / نباشند
Master فوق لیسانس – کارشناسی ارشد
Bachelor لیسانس – کارشناسی
Undergraduate Students دانشجویان کارشناسی
Master of Science (MS) دوره فوق لیسانس در رشته های فنی و علمی
Master of Arts (MA) دوره کارشناسی ارشد در رشته های هنری، علوم انسانی و فرهنگی
Master of Business Administration (MBA) دوره فوق لیسانس مدیریت بازرگانی که توسط مدارس خصوصی ارائه می شود
PHD در هر رشته ای به جز پزشکی (و در برخی موارد، الاهیات) به معنای دکترا می باشد.Cover Letter چیست؟


در الفبای تحصیل در خارج از کشور، کاورلتر نیز درج شده بود، که می خواهیم در مورد آن مختصری برای شما توضیح دهیم.
کاورلتر به نوشته ای گفته می شود که باید در هنگام سابمیت مقاله، همراه با آن در مجله مورد نظر ثبت شود، و می توان گفت اولین نوشته ای است که ادیتور آن را مطالعه و بررسی می کند. و بر اساس کاور لتر ارسالی شما ادیتور در مورد مقاله شما تصمیم می گیرد، و نسبت به انتخاب داور اقدام می کند. پس متوجه شدید که تهیه کاور لتر نقش بسیار حیاتی در روند بررسی مقاله شما ایفا می کند.
پس در نوشتن آن باید دقت لازم را داشته باشید و همچنین نکات زیر را نیز رعایت نمائید:
1. کاورلتر چکیده مقاله شما نیست و نباید آن را در این قست کپی نمائید.
2. در اولین پاراگراف کاورلتر، این موارد را درج نمائید: عنوان مقاله، نویسندگان، تیم و یا گروه تحقیقاتی، معرفی علاقه کاری خود
سپس عنوان کنید که مقاله شما در هیچ مجله دیگری به ثبت نرسیده است و اگر در مورد اینکه چرا این مجله را برای سابمیت مقاله خود انتخاب کرده اید، نیز توضیحی بیان شود خوب است.
3. پس از معرفی، باید به صورت خلاصه اهداف تحقیق و نتایج کار خود را بیان کنید. دقت داتشه باشید که به جزئیات مقاله خود نپردازید. نامه شما باید طوری نوشته شود که ادیتور را به بررسی مقاله شما تشویق کند و سبب ارجاع مقاله شما به داورهای مناسب شود. پس در نوشتن آن باید وقت و دقت کافی خرج شود.
4. بعد از رعایت تمامی نکاتی که در بالا گفته شد، باید در پاراگرافی جداگانه این موارد نیز بیان شود: بیان کانتربیوشن های تحقیق (به صورت تیتروار)، بیان کاربردهای عملی تحقیق و تاثیر تحقیق فعلی شما بر پیشرفت تحقیقات آینده. به عنوان مثال اگر تحقیق شما می تواند برای درمان بیماری خاصی مورد استفاده قرار گیرد، حتما آن را ذکر نمائید تا انگیزه ادیتور برای بررسی مقاله شما افزایش یابد.
5. آخرین نکته ای که می توان به آن اشاره کرد، رعایت تمامی نکات ظریف گرامری و نوشتاری در کاور لتر شماست. که توصیه می کنیم از یک متخصص برای بررسی گرامر نوشته خود کمک بگیرید.

رزومه Resume
رزومه را می توان مختص افراد غیر دانشگاهی اعلام کرد که قصد دارند در جایی استخدام شوند. و همان طور که از توضیح پیداست یعنی شما باید سوابق کاری و تجریبات خود را در آن درج نمائید.
رزومه معمولا در دو برگ نوشته می شود، و به عنوان نمونه باید نوشته شود: 2 سال برنامه نویسی بین سال های ؟؟؟ تا ؟؟؟، در شرکت ؟؟؟

CV


شما در سی وی می توانید همه جزئیات زندگی خود را بنویسید! که می تواند شامل موارد زیر شود: تاریخچه زندگی شما (ویژگی ها، توانمندی ها، فعالیت ها و سوابق تحصیلی، مشخصات فردی و...)، کارهایی که تا به الان انجام داده اید، هر نوع جایزه ای که دریافت کرده اید، افتخارات علمی که کسب کرده اید و... که در دو تا چند صفحه می تواند تهیه شود، که چون باید همه مسائل در آن به صورت دقیق درج شود ممکن است تا ده صفحه نیز تنظیم شود.
اگر شما قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید، و یا می خواهید در یک مرکز دانشگاهی به تحصیل و یا تحقیق بپردازید، باید CV خود را آماده کنید. همان طور که تا به الان متوجه شدید، سی وی رزومه را نیز شامل می شود اما با جزئیات بیشتر و دقیق تر.
در زیر هر کدام از بخش هایی که باید در CV درج شوند را برای شما تشریح خواهیم کرد:
1. مشخصات فردی (Personal Details):
اولین بخش سی وی هست که باید با مشخصات فردی شما شروع شود: نام کامل، جنسیت، ملیت، تاریخ تولد، شماره پاسپورت، اطلاعات تماس (آدرس، شماره تماس، آدرس ایمیل)
2. سوابق و توانائی های تحصیلی و علمی (Education and Qualification):
این بخش مهمترین بخش خواهد بود. شما باید از دوران دبیرستان خود شروع کرده و تا آخرین مقطع تحصیلی خود را در آن درج نمائید. اینکه از چه سالی هر مقطع را شروع کرده اید و در چه سالی به اتمام رسانده اید. آدرس هر کدام از مراکز آموزشی خود را نیز درج نمائید.
3. سوابق کاری و شغلی (Work Experiences):
این بخش نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است، و شما باید تمام کارهایی که تا به الان انجام داده اید، با ذکر جزئیات کار خود، به همراه تاریخ آغاز فعالیت و پایان آن را بیان نمائید. همچنین آدرس و شماره تماس موسسه محل کار خود را نیز باید درج نمائید.
4. مطالب، مقالات و یا کتاب های منتشر شده (Publications):
تمام مقالات و کتاب های منتشر شده (نام، زمان انتشار، محل انتشار)، به همراه کنفرانس هایی که شرکت داشته اید، را باید ذکر کنید.
اگر شما کتاب و یا مقاله ای چاپ نکرده اید، و یا در کنفرانسی شرکت نداشته اید، لازم به پر کردن این قسمت نخواهید داشت.
5. مهارت ها (Other Skils):
این قسمت ضروری نیست، اما ممکن است شخصی علاوه بر موارد بالا، مهارت و یا تخصص هایی داشته باشد که می تواند در این بخش به CV خود اضافه نماید.

مهمترین تفاوت های بین رزومه و CV
رزومه همان طور که در بالا ذکر شد، نامه ای دو برگی است که سوابق کاری شما بدون جزئیات در آن نوشته می شود. اما CV معمولا دو تا چند صفحه را در بر می گیرد و جزئیات بیشتری نیز در آن درج شده. شما می توانید تمامی زمینه های کاری و تحقیقاتی خود را، چه آنها که با موضوع مورد درخواست شما مرتبط است، و چه آنهایی که با زمینه درخواستی شما یکسان نیست، را در CV بیان نمائید.

برای ثبت نظر خود، باید وارد سایت شوید.